W samym środku siatkówki znajduje się struktura zwana plamką ślepą. W tym miejscu aksony milionów komórek światłoczułych zbiegają się, tworząc nerw wzrokowy. Wyobraźmy sobie malutkie kabelki milionów mikrofoników schodzące się w jedną wiązkę, kabel przewodzący wszystkie sygnały do mózgu (ośrodek widzenia w mózgu znajduje się dokładnie na jego przeciwległym końcu, dalej od oczu już się nie da!).
Plamka ślepa, umiejscowiona na powierzchni siatkówki, jest niewielkim kołem pozbawionym jakichkolwiek fotoreceptorów. W rezultacie w każdym oku występuje martwe pole. Nie zauważamy go, ponieważ mamy parę oczu i możliwość kompensacji tego zjawiska. Mózg wypełnia nam brakujące fragmenty obrazu, lecz martwe pole naprawdę istnieje. W Internecie można wyszukać proste doświadczenia pokazujące ten ubytek w polu widzenia wynikający z istnienia plamki ślepej.
(Fragment książki Człowiek i błędy ewolucji)
Eksperyment:
Do przetestowania właściwości plamki ślepej najlepiej wykorzystać pokazane poniżej obrazki (w komentarzach). Zakrywając lewe oko, przypatrz się krzyżykowi na zielonym tle, po czym przybliżaj się i oddalaj od ekranu monitora. Kropka po prawej stronie powinna znikać i zostać zastąpiona otaczającym ją kolorem żółtym.
#ciekawostki #ewolucja #czytajzhejto
Taki sam mechanizm działa przy odwróconych kolorach:
Nieco inny wariant testu obecności plamki ślepej, proponuje dodanie do kropki linii. W tym przypadku mózg sam stwierdzi, że w miejscu braku obrazu powinien uzupełnić kreskę. Będzie to jego własna interpretacja rzeczywistości.
@smierdakow
ośrodek widzenia w mózgu znajduje się dokładnie na jego przeciwległym końcu, dalej od oczu już się nie da!
No nie wiem..
Rosyjscy naukowcy odkryli nerw łączący oko bezpośrednio z dupą. Kiedy ukłuli pacjenta igłą w dupę, w jego oku pojawiła się łza.
@zuchtomek potwierdzone info, a jak wsadzili mu igłę w oko to się zesrał
@smierdakow a na telefonie mi nic nie znika, sprawdze jutro na kompie
Musi znikać, może masz za mądry mózg i ci generuje kropkę 😉
@smierdakow pojebane 😅
@smierdakow It's not a bug it's a feature
Rzeczywiście, znika skubaniutka, najbardziej gdy mam telefon blisko oczu. Jednak nadal nie rozumiem tego mechanizmu. Kropką trafia na to martwe pole w moim oku prawym i to pole jest bardziej po prawej stronie oka, skoro nadal widzę krzyżyk?
@Yoyek Jak zmieniasz odległość od oka a nie patrzysz nim na wprost tylko w bok, to z racji tego, że obraz na siatkówce się przesuwa ( bo ze zmianą odległości zmienia się perspektywa) to trafia w końcu na to miejsce gdzie nie ma fotoreceptorów.
@moderacja_sie_nie_myje dzięki
Zaloguj się aby komentować