Pensje:
Pensje na uczelniach są uregulowane. Stawki są jawne.
https://www.ucu.org.uk/he_singlepayspine
Z reguły podzielone na stopnie od 1 do 8. Osoby zatrudnione bez doktoratu zaczynają na stopniu 5 czyli 27-32k rocznie.
Świeżo po doktoracie, bez doświadczenia dostaje się 32k i nie ma możliwości jej negocjacji. Jeśli ktoś przychodzi z doświadczeniem, to dostaje pensję stopień wyższą od tego co pokaże na P60. Pensja pnie się co roku po drabince wynagrodzeń do momentu osiągnięcia maksymalnego wynagrodzenia na danym stopniu. Podniesienie płacy jest w sierpniu - także obecnie wynegocjowane podwyżki zaczną obowiązywać za pół roku.
Nie ma możliwości otrzymania podwyżki w trakcie pracy np. za dobry performance.
Dla przykładu dla Warwick University taka drabinka wygląda tak:
https://warwick.ac.uk/services/humanresources/internal/payroll/salscalescurrent/current/
W roku 2019-20 naukowcy dostali 1.8% podwyżki
W roku 2020-21 było to 0%
W roku 21-22 było to 1.5%
W tym roku rząd oferuje 3%, strajkujący chcą dostać 5-6% - przy inflacji na poziomie 13%.
Nadgodziny są niepłatne.
Dwie ścieżki rozwoju
Obecnie większość uczelni przeszła na model dwóch ścieżek rozwoju.
- Akademicka
- Naukowa
Pieniądze są takie same na obu ścieżkach:
26k-31k -> 32k-42k -> 43k-51k -> 53k-65k
Przy pracy naukowo-badawczej możliwe jest uwzględnienie swojego wynagrodzenia w grancie, czyli dodatkowe pieniądze. W projektach, w których brałem udział Principal Invesitgator - czyli naukowiec prowadzący grant wyliczali swój czas na £90-£120 za godzinę pracy.
W ścieżce akademickiej do poziomu Assistant Professora (Seniora) nie trzeba wykonywać żadnych badań/uczenia. Natomiast do awansu na Associate Professora trzeba mieć komponent badawczy/akademicki spełniony (więc trzeba to robić w nadgodzinach).
W ścieżce naukowej, od poziomu Seniora są wymagania dotyczące rocznej (lub dwuletniej) sumy grantów przyznanych tej osobie/zespołowi w którym pracuje. Na uniwersytecie gdzie pracowałem było to 250k GBP.
Awanse:
Proces awansu zaczyna się w październiku. Na początku składa się aplikację o pozwolenie awansu. Te aplikacje są rozpatrywane do stycznia. Przy pozytywnym jej rozpatrzeniu, w styczniu aplikuje się o awans. W kwietniu zbiera się komisja, która jeśli uzna, że kandydat się spełnia wymagania otrzymuje awans od sierpnia. Także, procedura trwa 10-11 miesięcy. O awans można się ubiegać raz w roku.
Najszybciej podbić stawkę zmianą pracy.
Przejście do przemysłu z reguły wiąże się z podbiciem pensji o 30-50% na wejściu...
#uk #nauka #praca
@motoinzyniere patrząc na to ile moi znajomi na postdocu siedzieli na uczelni i w pracy po uczelni (pisanie papierów, grantów, nonstop e-maile od studentów czy prof.) to dziwię się, że ktokolwiek chce w ogóle pchać się w karierę akademicką. Większość po 2-3 latach max i tak przechodzi do przemysłu, bo szkoda nerwów na siedzenie na uczelni.
@motoinzyniere @Today
Ale nie zapominajmy o Universities Superannuation Scheme. Kasa z pierwszych lat pracy będzie ładnie pracować do emerytury
@Wujek_Fester USS to jest hybrydowe pension obecnie, więc argument, że kasa będzie pracować się nie liczy. Liczą się tylko lata pracy, składki są i tak ustalone odgórnie (obecnie 9.8%).
Dodatkowo zmiany w jego zasadach powodują, że jest po prostu słabą.
Po tegorocznych zmianach po 35 latach pracy dostaniesz 16k rocznie gwarantowanej emerytury. Przed zmianami było to 25k.
@motoinzyniere inflacja w UK to 10.5%.
@motoinzyniere troche smutne że ten sam doktur co nic nie robi tylko przychodzi po wypłatę dostaje takie same pieniądze jak ktoś kto serio robi coś super fajnego na swoim poziomie..
@sorek A zapomniałem napisać. Przez pierwsze 10 lat pracy dostać etat jest trudno. Jak jesteś naukowcem to właściwie najdłuższe umowy są na 5 lat, dominuje 12-24 miesiące. W nauczaniu o etat jest łatwiej.
Poza tym, wszędzie tak jest. Nie liczy się co robisz, tylko dobry PR i polityka.
Nie liczy się co robisz, tylko dobry PR i polityka.
@motoinzyniere po części tak, ale jednak jak coś robisz i umiesz się sprzedać to jest to spoko.
Zaloguj się aby komentować