Zajebiste, to one rzeczywiście tak wyglądają?
Mogłem zostać chemikiem, a nie kąkuterowcem ehh
czym jest zrobione to zdjęcie po lewej?
@Rieper MI 9 NOTE PRO AI TRIPLE AUTOFOCUS LASER TARGET CAMERA
@Rieper Non-contact atomic force microscope (nc-AFM) images (center) of a molecule before and after a reaction improve immensely over images (left) from a scanning tunneling microscope and look just like the classic molecular structure diagrams (right).
@powaznyczlowiek kurde, mam wersję LITE...
@nizarlak-horoszczanski @Rieper @powaznyczlowiek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@nizarlak-horoszczanski widac, ze Amerykance! W Angstremach licza!
@nizarlak-horoszczanski omg, ile ja się nad tym nagimnastykowałem, jak kumpela kiedyś do mnie przyszła z publikacją i powiedziała, że chce mieć takie rysuneczki też. Tylko, że ja robiłem obliczenia kwantowe i trzeba było wymyślić jak to zrobić (ale w końcu się udało! :3)
@92feliks w sensie, wysymulowaleś obrazy z ATM czy STM na podstawie jakiejś zoptymalizowanej geometrii?
@Keppen mi się bardziej wydawało, że próbował zwizualizować te funkcje w jakimś fotoszopie / żeby ładnie wyglądało..
@nizarlak-horoszczanski Ale czy cos takiego wtedy nadane sie do publikacji? Trudno mi sobie wyobrazić jaka funkcje taki spreparowany obrazek by spełniał w przekazaniu wyników badań
@Keppen jaki spreparowany!? fukcje są tworzone na podstawie danych eksperymentalnych, a wizualizować sobie może jak chce, i czym chce- nawet w Excelu. Ważne, żeby wizualizacja zgadzała się z wynikami!
@nizarlak-horoszczanski No juz nie krzycz. Nie wiem dokładnie jak wyobrazić sobie jak i po co cos takiego robić. Ani nie jestem pewien jak interpretować to o czym @92feliks gada.
Eksperymentalistą nie jestem i nie wiem co ATM czy STM wypluwa i jak to później sie wizualizuje. Ale jeśli to mikroskopy to powinien to być obraz, nie?
@Keppen Czy powinien być obraz? Niekoniecznie. To co widać w poście, jest to wizualizacja danych zebranych przez AFM czyli Atomic Force Microscope, po polsku mikroskop sił atomowych. Jest to bardzo dokładna metoda badania obiektów w skali atomowej czyli właśnie rzędu angstremów czyli 3 A = 3 * 10 ^ -10 m, czyli jest to 0.3 nano metra. Jak działa taki AFM? to ideowo jest proste, ale jak się zagłębić w szczegóły jest jak ze wszystkim, trochę bardziej skomplikowane. Najprościej to można wytłumaczyć tak, że masz bardzo małą dźwignię, na której końcu jest jeszcze mniejsza igiełka, która "stuka/wibruje" w rytm i "wyczuwa" powierzchnię. Aby zrozumieć co znaczą te opis w cudzysłowiu trzeba się zagłębić w fizykę działania AFM. Więc więcej masz tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikroskop_si%C5%82_atomowych ponadto do analizy danych AFM masz program http://gwyddion.net/ więc jak się wbijesz w temat to okaże się, że taki AFM to nie tylko da Ci topografię powierzchni (czyli to jak wygląda) ale możesz otrzymać również pomiar chropowatości (http://gwyddion.net/documentation/user-guide-en/roughness-iso.html). Sam AFM jest tak rozbudowanym narzędziem, że masz nawet sklep https://www.nanoandmore.com/ który handluje belkami do róznych zastosowań, pomiary sił adhezji, pomiary elektryczne, pomiary sił ścinających, nanoindentacja, praktycznie co sobie wymyślisz to ludzie to robią.
Zaloguj się aby komentować