Dzień dobry.
Panowie z Podcast Wojenne Historie poruszają w dzisiejszym nagraniu ciekawa kwestię, a mianowicie samobieżnej artylerii pancernej. Myślę że wartościowy materiał dla każdego pasjonata techniki wojskowej. Czym działa różniły się od czołgów i po co w ogóle powstały? Na te i wiele innych pytań poniższy materiał odpowiada.
https://www.youtube.com/watch?v=iN4zkLQfRMU
#czolgi #ciekawostki #historia #gruparatowaniapoziomu
dildo-vaggins

A czemu na zdjęciu jest niszczyciel czołgów ISU-122 a nie coś powiązanego z tematem?

Rzeznik

@dildo-vaggins Jest wspominany w podkaście, dodatkowo myślę, że działa pancerne, samobieżne i niszczyciele to bardzo pokrewne twory, o czym jest mowa w nagraniu. Poza tym pytanie nie do mnie.

dildo-vaggins

@Rzeznik niby tak ale nie do końca, to tak jakby powiedzieć że jesteśmy pokrewnym tworem do konia bo też mamy nogi. Działa pancerne i działa samobieżne co do zasady służą do prowadzenia ognia pośredniego, najczęściej bez widoczności optycznej wroga, pociski lecą torem stromotorowym, inaczej niż w niszczycielach które prowadzą ogień płaskotorowy bezpośredni. Jedyne co mają ze sobą wspólnego to często to samo działo i w sumie tyle. Nie musiałem słuchać podcastu żeby wiedzieć że gadasz bzdury.

dziedzicpruski

@dildo-vaggins Niszczyciel czołgów to w tym przypadku samobieżne działo przeciwpancerne przeznaczone do konkretnego zastosowania. Ale nie przestaje być działem. Istnieją również rakietowe niszczyciele czołgów.

Niszczyciel czołgów to rola, a nie rodzaj broni. Mieszanie pojęć prowadzi do kuriozalnych teorii.

Artyleria może być płaskotorowa, stromotorowa, albo jedno i drugie na raz.

Zaloguj się aby komentować