Dziś wbity uziom szpilkowy, 6 metrów. Teren gliniasty więc zakładam że ilość wystarczająca.
Do wbijania użyłem młota udarowego Scheppach AB1500x pierwsze trzy metry jak w masło, kolejne 3 metry szły powoli i cały uziom wbijałem trochę ponad 20minut.
Do uziomu przyłączona bedzie konstrukcja i ochronnik przepięć w rozdzielnicy DC za pomocą linki miedzianej 16mm2.
Niestety śniegu napadało i montaż paneli na konstrukcji przesunąłem na przyszły weekend.
#fotowoltaika #konstruktorelektrykamator #hobby #diy
@dildo-vaggins Musisz popracować nad nomenklaturą aby brzmieć bardziej wiarygodnie. Śniegu mogło "najebać" lub ewentualnie "napierdolić" a nie "napadać" ;)
Napadać to może u Jaśnie Państwa a nie u porządnego fachowca
¯\_(ツ)_/¯
@dildo-vaggins A pomiar rezystancji uziomu gdzie? Albo przynajmniej IPZ L-PE.
Aaa, i jak by kogoś tu przywiało z tagu #konstruktorelektrykamator to ogłaszam że jutro powinien pojawić się dawno temu zapowiadany wpis o synchronizacji na ciemno.
Jako że jeden obraz jest warty więcej niż 1000 słów to żeby zachować spójność nie będzie to dyskusja a artykuł.
@myoniwy pomiar będzie jak umówie elektryka, na ten moment jest jak jest, to i tak uziom głównie do odprowadzania z konstrukcji, żeby nie „kopało” przy dotykaniu, uziom nie będzie połączony z uziemieniem w domu.
@dildo-vaggins
uziom nie będzie połączony z uziemieniem w domu
Błąd, wielki błąd, łączyć każdy uziom.
EKWIPOTENCJALIZACJA!!!!!111111oneoneone
@myoniwy technicznie nie mam możliwości połączenia w sensowny sposób, od domu jest to 10m w linii prostej a od szyny wyrównującej z 30m a po drodze kostka brukowa, za dużo roboty a uziom będzie tylko do DC i konstrukcji.
@dildo-vaggins Dobra, a jak kabel podprowadzisz?
@myoniwy kabel DC idzie do garażu (szyna jest jeszcze dalej), około 15m kabla wyszło, po skosie kostką, chyba z tydzień wydłubywałem po jednej żeby przeciągnąć, nie wyobrażam sobie w ten sposób bendarkę ciągnąć a cokolwiek cieńszego nie ma kompletnie sensu.
Nie ma co sie spinac nad tym uziomem. 4 szpilki to nie duzo ale tragedii nie bedzie. 10 Ohm to rygorystyczna wartosc, zlacza napowietrzne do niedawna do 30 Ohm sie uziemialo i bylo dobrze ;) 30 Ohm na pewno bedzie, a dobic zawsze mozna. Pomiar w zime i tak zawsze wyjdzie xD
@100mph Wartość w omach to jedna sprawa. Ze względu na to że jest to uziom punktowy to trzeba dążyć do jak najmniejszej wartości. Gdyby była to cała sieć uziomów (dom, wlz, PV itp) połączonych razem to tworzy się wyspa ekwipotencjalna i nawet te 30 czy nawet i 100 omów nie jest tragedią. Bo w razie potrzeby każdy element (wraz z gruntem) jest na tym samym potencjale i nie ma zagrożenia życia.
I tak i nie ;) widziales kiedys dymiacy uziom? ;)
@100mph Jak dymiący? Jakie prądy tam płynęły?
@myoniwy słaby uziom i duży prąd = gotujące się uziemienie
Jesli podpisze się ktoś pod tym to nie widzę potrzeby żeby łączyć te uziemienia. Mi falownik nie chciał się uruchomić ze złym uziemieniem strony DC, bo miałem uszkodzony kłębek od paneli.
Zaloguj się aby komentować