Dane UNICEF dotyczące dostępu do wody pitnej.

Dane UNICEF dotyczące dostępu do wody pitnej.

hejto.pl

Powszechny dostęp do bezpiecznej wody pitnej jest podstawową potrzebą i prawem człowieka.

Zapewnienie dostępu do niej dla wszystkich w znacznym stopniu przyczyniłoby się do zmniejszenia liczby chorób i zgonów, zwłaszcza wśród dzieci. "Bezpiecznie zarządzane" usługi zaopatrzenia w wodę pitną stanowią nowy, ambitny szczebel na drabinie postępu w dziedzinie wody pitnej. 

Od 2000 roku 2 miliardy ludzi uzyskało dostęp do bezpiecznie zarządzanych usług (tzn. dostępnych na miejscu, dostępnych w razie potrzeby i wolnych od zanieczyszczeń). W 2020 roku 5,8 miliarda ludzi korzystało z usług zarządzanych w bezpieczny sposób, a kolejne 2 miliardy ludzi korzystało z usług podstawowych (ulepszone źródła w zasięgu 30 minut na podróż w obie strony w celu pobrania wody).
Jednak 771 milionów ludzi nadal nie ma dostępu nawet do podstawowego poziomu usług, w tym 282 miliony ludzi korzystało z "ograniczonych" usług wodnych (ulepszone źródła, z których pobór wody trwa dłużej niż 30 minut), 367 milionów korzystało z nieulepszonych źródeł, a 122 miliony nadal pobierało wodę pitną bezpośrednio z rzek, jezior i innych źródeł wód powierzchniowych.
Dane ujawniają wyraźne dysproporcje, przy czym najubożsi i osoby mieszkające na obszarach wiejskich mają najmniejsze szanse na korzystanie z usług podstawowych. W większości krajów ciężar gromadzenia wody nadal spoczywa głównie na kobietach i dziewczętach.
Za tymi ogólnoświatowymi danymi liczbowymi kryją się znaczne różnice w dostępie do wody w poszczególnych krajach.
Podczas gdy wiele krajów rozwiniętych osiągnęło już powszechny dostęp do wody pitnej, w regionach rozwijających się występują znaczne różnice w zasięgu bezpiecznych źródeł wody pitnej.
Najniższy poziom dostępu występuje w 46 krajach uznanych przez ONZ za kraje najsłabiej rozwinięte, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej. W 36 krajach w 2020 r. mniej niż połowa ludności korzystała z usług w zakresie bezpiecznego gospodarowania wodą pitną.
Źródło: UNICEF, https://data.unicef.org/topic/water-and-sanitation/drinking-water/
Znajdziecie tam więcej informacji i danych dotyczących dostępu do wody pitnej na całym świecie.
Photo by Artem Beliaikin on Unsplash

Komentarze (5)

Nebthtet

W temat dostępu do wody pitnej warto wgryźć się głębiej. Poczytajcie, co dzieje się w biednych regionach świata. Afryka, Ameryka Łacińska. W miejscach, gdzie fabryki coca-coli obniżyły tablo wodne i praktycznie ucięły ludziom dostęp do wody pitnej.


O problemie z dostępem do wody pitnej w takim małym i biednym kraiku jak USA - tam przypadek miejscowości Flint jest czymś, co w głowie się nie mieści.


Z resztą już w starożytnym Rzymie temat był istotny i mocno rzutujący na cywilizację (pamiętacie akwedukty i ołowiane rury)?

naukowo

@Nebthtet

W jutrzejszym odcinku podkastu Naukowo przyjrzałem się nowym rozwiązaniom, które mogą poprawić sytuację dostępu do wody pitnej czy elektryczności, zwłaszcza w krajach biednych i rejonach trudno dostępnych.

Zapraszam do wysłuchania - https://naukowo.net i na wszystkich platformach podkastowych.

pescyn

nestle czy coca-cola ma wyrąbane, rabunkowa gospodarka wodna na terenach gdzie się zagnieździły łajzy nikogo nie obchodzi bo $ - a raport jak zawsze smutny, ciekawe kiedy realia z filmu z "Quantum of Solace" [woda to nowe złoto] dogoni rzeczywistość.

highlander

kadaffi chcial zapewnic dostep do wody pitnej to go odstrzelili

Nebthtet

@pescyn w wielu miejscach świata to JEST rzeczywistość.

Zaloguj się aby komentować