Naukowcy z uniwersytetów w Yorku, Kopenhadze i Tel-Awiw rzucili nowe światło na owiane tajemnicą starożytne wino z Gazy. W odkopanym bizantyjskim klasztorze w Izraelu odkryto pestki winogron (nasiona), które mogą dostarczyć wskazówek na temat pochodzenia tajemniczego wina z Gazy oraz historii uprawy winorośli w warunkach pustynnych.
Jedno z nasion, najprawdopodobniej białego winogrona, jest datowane na VIII wiek i może być najstarszym tego typu okazem, jaki kiedykolwiek znaleziono i zarejestrowano. To właśnie ono ma być według uczonych wskazywać na wspomniane w poprzednim akapicie słodkie białe wino, do którego archeolodzy widzieli odniesienia w zapisach historycznych, lecz nie mogli potwierdzić ze względy na brak dowodów.
Naukowcy wykorzystali analizy genetyczne do identyfikacji kilku różnych odmian winogron, które były uprawiane w winnicach na terenie pustyni Negew, w tym zarówno białych, jak i czarnych winogron. Dr Nathan Wales z wydziału archeologii Uniwersytetu w Yorku skomentował to:
"
To pierwszy raz, kiedy genetyka została wykorzystana do identyfikacji koloru starożytnego winogrona i daje nam pogląd na słynne na całym świecie wino Gaza, które powstawało w tym okresie. Dała nam również możliwość powiązania starożytnych nasion z nowoczesnymi odmianami, które do dziś uprawiane są w okolicach Morza Śródziemnego." Podkreśla przy tym, że odkrycie odmian winorośli, które rosły w warunkach suchych, da być może alternatywę dla europejskich odpowiedników przeznaczonych do upraw w strefie umiarkowanej.
Źródło:
https://arkeonews.net/white-grape-pips-found-in-the-negev-dated-may-be-the-oldest-of-its-kind-worldwide/
#archeologia #izrael #wino#ciekawostki